Як правильно рефлексувати. Рефлексія корисна і шкідлива.

Рефлексія

Якщо раніше про рефлексію (самоаналіз) говорили тільки психологи, то зараз, завдяки безлічі популярних психологічних блогів, цей термін надійно поселився в лексиконі людей. Але не всі розуміють, що це таке - а тому багато хто скаржиться на те, що рефлексія не приносить користь, а лише смуток і депресію. Що ж це таке і як направити рефлексію на користь собі?

Що таке рефлексія?

Рефлексія - це направлення роздумів, думок всередину себе. Усвідомлення себе і здатність відстежувати свої внутрішні психологічні процеси - саме те, що відрізняє людей від тварин. А ще рефлексія - один з інструментів, які допомагають людині змінювати своє життя на краще, робити його більш щасливим. Але для того, щоб змусити рефлексію працювати на себе, потрібно рефлексувати правильно.

Навіщо потрібна рефлексія

Звичайно, без рефлексії можна обійтися. Більш того, багато людей з перемінним успіхом живуть і без ​​рефлексії: ну, захотілося вчинити так, зробив. Потім захотілося інакше - вчинив по іншому. Жити так можна, і навіть щасливим при цьому бути можна.

Але ...

Треба розуміти, що поки мотиви власних вчинків залишаються для людини невідомими, людина схожа на мандрівника з зав'язаними очима. Йшов навпомацки, натрапив на колючку - ой, не туди, піду в іншу сторону ... Звичайно, колючок на шляху може і не бути, раптом пощастить? Тоді шлях буде легким і спокійним ... Але від мандрівника це зовсім не залежить.

Розвинена рефлексія дозволяє зняти з очей пов'язку, побачити дорогу, по якій ви йдете, і діяти усвідомлено, йти до мети, не хитаючись з боку в бік під впливом зовнішніх факторів.

Основні помилки рефлексії

Помилка рефлексії №1: обмірковувати дії, а не мотиви

Рефлексувати - це значить не просто обмірковувати, але, в першу чергу, усвідомлювати себе і процеси, які відбуваються всередині. Недостатньо подумати: здається, я вчинив нерозумно, більше так робити не буду. Важливо зрозуміти, чому ти вчинив саме так. Що ти при цьому відчував? Які думки у тебе були? Чого ти хотів в цей момент? - саме ці питання дозволяють дійсно усвідомити, чому чиниш так, а не інакше.

Помилка рефлексії №2: застрягати в минулому

Якщо ви занадто багато уваги приділяєте аналізу минулого, ви не можете йти вперед, минуле тримає вас, як ланцюг. Ваша увага там, ваші думки там. А ви - тут. Чи далеко так підеш?

Потрібно розуміти свої мотиви, потрібно розуміти свої помилки, але зовсім не потрібно для цього нескінченно аналізувати ситуацію, яка давно залишилася позаду. Ви не можете змінити минуле, але можете змінити майбутнє. Воно в ваших руках - прямо зараз. Тому не чіпляйтеся за те, що ви вже не можете змінити - краще змінити те, що дійсно можете.

Помилка рефлексії №3: звинувачувати себе

Минуле не можна змінити, тому звинувачувати себе в неправильному рішенні немає сенсу. Робити помилки - це нормально, це не провал, а нормальна частина життя. І звинувачувати себе за помилки не конструктивно - з цим нічого не можна вдіяти. Але ось спробувати зрозуміти, чому так вийшло, як ти потрапив туди, куди потрапив, щоб не наступати на ті ж граблі - дійсно потрібно і корисно.

Помилка рефлексії №4: брати на себе відповідальність за все

Завжди є те, на що ми можемо впливати і те, що від нас не залежить. Дуже важливо відокремлювати одне від іншого. В інших людях відбуваються процеси, які не залежать від нас зовсім або залежать дуже слабо. Буває також, що несприятливо складаються обставини. Тому ніхто і ніколи не може контролювати ситуацію, цілком і повністю. Можна проаналізувати і скорегувати власну поведінку, але не можна вплинути на чужу - це лежить поза зоною контролю, це воля іншої людини.

А як треба?

1. Аналізуйте свої почуття і відчуття.

Частіше запитуйте себе: «Що я зараз відчуваю?» Спробуйте зануритися в відчуття, відчути їх. Навіть якщо відчуття негативні - намагайтеся не виходити з них відразу. Звичка звертати увагу на свої емоції, відчувати і розуміти себе - це те, що істотно полегшує існування і взаємодію з іншими людьми.

2. Звертайте увагу на ситуації, в яких ви повели себе несподіваним для вас чином або ж на які ви відреагували дуже різко / емоційно.

Якщо ваша реакція на що-небудь стала для вас несподіваною, або якщо вона постфактум здається вам занадто різкою - значить, є якийсь внутрішній тригер, «спусковий гачок», який пішов з рівня свідомості, проте запустив в вас певну реакцію. Постарайтеся його знайти. Це можна зробити, розкрутивши ланцюжок: чому я так вчинив / зреагував - що я при цьому відчував - звідки прийшло моє відчуття.

3. Намагайтеся утримувати фокус на собі.

Коли ви навчилися чітко відчувати, свої відчуття і розуміти, чому - намагайтеся утримувати стан усвідомленості протягом більш тривалого часу. Спостерігайте за собою і своїми внутрішніми процесами, відстежуйте зміни емоційного фону і стежте, що на нього впливає. На початку це дуже втомлює навіть протягом декількох хвилин, але потім ви починаєте краще розуміти себе і можете довше утримувати увагу на своїх почуття.

4. Якщо відчуття стали дуже гострими або неприємними - припиняйте.

Рефлексія дає можливість поглянути глибше в себе, але в глибині можуть виявитися травмуючі речі. Якщо в процесі самоаналізу ви відчули гострий душевний біль, тугу, обтяжливі відчуття, які тяжко виносити - краще вийти з самоаналізу і перемикнутися на щось приємне, а больові моменти обміркувати пізніше (і найкраще це робити з хорошим психологом).

5. Не намагайтеся все контролювати.

Рефлексія - не інструмент для управління реальністю, іншими людьми або навіть своїми емоціями. Вона просто допомагає краще розуміти себе і менше розхитуватися під впливом зовнішніх факторів. Але рефлексія не призначена для того, щоб зробити з вас ходячу аналітичну машину без емоцій. Якщо ви занадто глибоко йдете в аналіз, ви не отримуєте від життя справжнього задоволення - тому що життя складається з несподіванок, і в ній повинно бути місце спонтанності.

Важливо знайти баланс між спонтанністю і усвідомленістю.

Навіщо розуміти себе?

Поки залишаєшся для себе малознайомим чужинцем, поки не готовий усвідомити себе і свої мотиви - твоє життя від тебе не залежить. А значить, тобою можуть керувати інші люди або просто випадкові події. Якщо ж розумієш, хто ти, що ти відчуваєш і чому чиниш так, а не інакше - контроль над твоїм життям виявляється в твоїх власних руках. А це - необхідна умова для того, щоб робити своє життя по-справжньому своїм.

Джерело