Мистецтво бездіяльності: що значить голландський Niksen?

У італійців є чудовий вираз, який дуже просто і лаконічно описує стан, коли можна нічого не робити, коли можна просто бути: la dolce far niente. У перекладі воно звучить, як «насолода нічого не роблення». Італійці давно опанували звичку отримувати задоволення від бездіяльності. Для них це якісно проведений час, який так само смачний і пікантний, як домашня паста з тільки що зробленим соусом. У 2019 темп життя стає все інтенсивніше, а бажання спинитися і почути тишу всередині себе - ще сильніше. Не дивно, що спроба розібратися і прийняти концепції способу життя інших культур стоїть на чолі цього самого бажання до умиротворення.

Спочатку стало відомо про хюгге - датський підхід, який дозволяє нам залишитися вдома в оточенні затишку, тепла і приємних дрібниць, які роблять життя зручним і класним. Шведи подарували нам лагом. Якщо коротко, це мистецтво радіти тому, що вже маєш і підходити до життя з мисленням «все в міру». Шотландці недавно розповіли про coorie "Куурі" - про повернення до таких базових речей, як збереження тепла (в серці, розумі і тілі), прогулянки на свіжому повітрі (під час дощу, в град і в спеку) і підтримку рівноваги . А тепер і голландці поділилися своєю концепцією боротьби зі стресом під назвою niksen. Як і у італійців, сенс цієї концепції в байдикуванні, але це легше сказати, ніж зробити, вірно?

«Усвідомлення - це предмет мислення, а niksen - про вчинки», - говорить професор Рутта Вінховен, соціолог у Роттердамському університеті Erasmus в Нідерландах, що вивчає щастя. «Практикуючи niksen, ви не концентруєтесь на своїх думках, а дозволяєте їм вільно пливти». Коротше кажучи, дозволяєте своєму розуму блукати без мети (знову ж, простіше сказати, ніж зробити).

Історично niksen вважався лінню, але зараз це повноцінне заняття. «Сядьте на лавочку в парку і займіться чимось напів автоматичним - в'яжіть або просто спостерігайте за тим, що вас оточує», - розповідає Вінховен про те, як застосувати niksen на практиці. Один із способів, для того щоб почати - переконатися, що у вас є один вечір на тиждень, коли ви можете нічого не робити. Корисно відмовлятися від гаджетів в кінці дня або нічого не робити в поїзді і під час ходьби. Просто йти і ні про що не думати.

Нещодавно Всесвітня організація охорони здоров'я (World Health Organization) офіційно визнала вигоряння хронічним захворюванням, викликаним стресом сучасного життя. За іронією долі, бізнес і робота також є складовими щастя в житті сучасної людини. «Сьогоднішній темп життя дуже швидкий, тому що є, чим насолоджуватися, - каже Вінховен. - Це одна з причин високого рівня щастя в сучасному суспільстві. Діяльність є потужним двигуном щастя, тому що вона підтримує нас у формі і дає активним людям енергію для роботи і відносин, в той час як більш повільний темп стає джерелом нудьги». Як говорить професор, концепція niksen забезпечує полегшення тим, хто відчуває себе пригнічено через життя на високій швидкості, а також допомагає людям, які відчувають тиск через постійну зайнятість.

Вирішальним моментом в концепції niksen є вміння виділити час, коли можна (потрібно) нічого не робити. «Відпочинок став питанням особистого вибору, а не загальною нормою», - каже Вінховен. Наприклад, всі звикли ставитися до неділі, як до вихідного дня, але не в 2019 році. Зараз особистий відпочинок повністю залежить від вас: сидите ви в саду, нічого не роблячи, або просто дивитеся у вікно - суспільство більше не диктує, коли слід насолоджуватися такими дозволеними моментами, але вкрай важливо знайти для них час. Автор книги The Science of Boredom: The Upside (And Downside) Of Downtime Санді Манн стверджує, що ми повинні серйозніше ставитися до «простоїв» і не сприймати їх, як бездіяльність або марнування часу. Як каже письменниця: «Саме бездіяльність може виявитися кращою дією, яку ви можете зробити».

Джерело