Володимир Мономах

Володимир Мономах
Діяльність
великий князь Київський
Дата народження
26-05-1053
Дата смерті
1125.05.26
Біографія, цікаві факти з життя

Останній великий князь Русі

«Що є ліпше й чудовіше, аніж жити братам разом?!», — повчав своїх нащадків ще на початку XII ст. князь Володимир Мономах. Володимир Всеволодович (Мономах) (1053(4)—1125) — смоленський, чернігівський, переяславський і великий князь київський.

У 1053(4) р. у сім'ї Всеволода Ярославича, четвертого сина Ярослава Мудрого, і Марії, дочки візантійського імператора Константина IX Мономаха, народився син, якого назвали Володимиром. Незабаром новонародженого охрестили й він отримав ім'я Василь.

Дитинство Володимира пройшло в м. Переяслав-Руський (нині — м. Переяслав-Хмельницький Київської обл.). У 12-річному віці він розпочав військову й політичну діяльність, допомагаючи батькові.

Володимир Мономах був тричі одружений. Так, близько 1070 р. він взяв шлюб із дочкою англійського короля Гарольда II Гітою. Після її смерті одружився в 1107 р. вдруге (джерела, на жаль, не зберегли ім'я цієї жінки). Згодом Володимир Мономах взяв собі за дружину дочку половецького хана Аепи.

Як виглядав цей хоробрий князь? Історик XVIII ст. Василь Татіщев в одній зі своїх праць подав такий опис зовнішності Володимира Мономаха: «Був красивий лицем, очі у нього були великі, волосся рудувате й курчаве, чоло високе, борода широка. Зростом він не був особливо високий, але міцний тілом і дуже сильний».

«А всіх походів зробив я вісімдесят і три великих» У 1094 р. Володимир Мономах розпочав боротьбу із половцями, яка тривала не один рік. Князь здійснив не один десяток успішних походів, захищаючи південні землі Русі від нападів ворогів. Як згадував на схилі літ сам Володимир Мономах, «всіх походів зробив я вісімдесят і три великих, а решти не пам 'ятаю, менших».

На київському престолі

У віці 60 років Володимир Мономах став великим князем київським. У квітні 1113 р. у стольному граді помер князь Святополк Ізяславич. Городяни, незадоволені економічною політикою князя (потурання лихварям, спекуляції сіллю урядовцями), підняли повстання. На вічі, що відбулося в Софійському соборі, було вирішено запросити посісти князівський стіл Володимира Мономаха. Новообраний князь проявив себе як мудрий правитель. Він відновив централізовану монархію в Київській Русі, сприяв розвитку економіки держави, проводив активну зовнішню політику.

«Повчання»

Володимир Мономах автор кількох творів — «Граматка до Олега Святославича», «Молитва» та «Повчання». На думку дослідників, «Повчання» Володимир Мономах написав у 1117 р. За жанром твір є повчанням із яскраво вираженою педагогічною метою. Цікаво, що згодом цей жанр використають у своїй творчості Іван Вишенський, Тарас Шевченко, Іван Франко, Павло Тичина та Олександр Довженко. Літературознавець Петро Кононенко вважає, що в «Повчанні» «втілена ціла концепція виховання: від родинного до родового й державного і від релігійно-філософського до практично-життєвого».

↓ Показати більше біографії

Цитати, афоризми, вислови автора

Схожі цитати

Додати цитату, вірш