Іван Франко

письменник, поет, громадський діяч
1856.08.27 - 1916.05.28
Біографія, цікаві факти з життя

За своє життя Іван Франко створив більше п’яти тисяч творів при тому, що ніколи не мав нормального робочого кабінету.

Перше кохання Франка

Першим сильним почуттям юного Франка було його кохання до попівни Ольги Рошкевич. Але після його арешту батьки дівчини заборонили їм спілкуватися.

Де жив Франко?

  • Львів – місто Франка, де він прожив сорок років (з 60).
  • У цьому місті він жив дуже багато років, творив, навіть був ув’язнений у Львівську темницю. Кожна вулиця пам’ятає його, кожна хата, кожен парк. Він присвящав йому вірші, був щиро захоплен їм. Можно сміло казати, що місто Львів – місто Івана Франка.

Що любив їсти Іван Франко

В їжі Франко був невибагливий: на сніданок – кава з булкою, на обід – квашені овочі талегкий суп з додаванням квасу, кропиви, грибів. Він ніколи не палив.

Іван Якович любив пити медовуху, вино. Смачно готував каву, збирав і любив їсти гриби й рибу, що сам ловив.

Арешти Франка

Івана Франка заарештовували тричі. У перший раз він провів у камері з кримінальними злочинцями 11 місяців.

А після другого арешту, в 1880 році, ледь не помер з голоду. Тоді за тиждень в готелі він – без єдиної помарки! – Написав повість «На дні» і на останні гроші відіслав її до Львова, після чого три дні жив на три центи, знайдені на березі річки Прут. А коли їх не стало, лежав без пам’яті, без сил. Врятував Франко старий служитель готелю.

Після одного з арештів його змусили босоніж пройти з Коломиї в Дрогобич – це майже 200 кілометрів. Це були справжні тортури…

Навчання та здібності Івана Франка

Навчаючись у гімназії, Франко виявив феноменальні здібності: міг майже дослівно повторити товаришам інформацію, яка подавалася вчителями на заняттях.
Інтенсивній самоосвіті гімназиста сприяла зібрана ним бібліотека, в якій нараховувалося близько 500 книжок і українською, й іншими європейськими мовами.

Які мови знав Іван Франко?

Іван Якович переклав українською мовою твори близько 200 авторів із 14 мов та 37 національних літератур.
Іван Франко добре знав 14 мов, а перекладав із 48, навіть зі східних.

Іван Франко цікаві факти біографії

Мати Івана Франка, Марія Кульчицька, походила із зубожілого українського шляхетського роду Кульчицьких, гербу Сас, була на 33 роки молодшою за чоловіка. Померла, коли Іванові було 15 років.

У І.Франка було багато псевдонімів — Джеджалик, Брут Хома, Мирон, Живий, Кремінь, Марко, (близько 100 псевдонімів).

  • Іван Франко писав твори не лише українською, а й польською, німецькою та іншими мовами.
  • Він був першим професійним українським письменником, який відважився жити з праці пера. Не мав державної роботи, не мав жодних нагород, не мав кафедри в університеті. Мав замість того Львів і слова для нього: “І підеш ти в мандрівку століть з мого духа печаттю”.
  • У 1900 році Іван Франко викупив на околиці Львова, яку називали Софіївкою, на вулиці Вінцента Понінського, 4, 9 сотих землі і розпочав будівництво своєї вілли. Був укладений контракт між купцем Й. Рогсеком, М. Грушевським та І. Франком.
  • На вул. Баторія (тепер Князя Романа) був ряд антикварних магазинів, які відвідував І. Франко у супроводі Василя Стефаника та Леся Мартовича. У пошуках своїх персонажів, вивчаючи обличчя людей, Франко не раз навідувався у їхньому супроводі на львівські базари.
  • Відомий письменник і публіцист Іван Франко та науковець і політик Михайло Грушевський були безпосередніми сусідами, мешкаючи наприкінці 20 століття в збудованих поруч віллах елітного львівського району “Софіївка”.
  • У Франка була дружина Ольга, троє синів і одна дочка

В память Івану Франку

На честь Франка місто Станіслав було перейменовано в Івано – Франківськ.

Ім’я письменника (вулиця Івана Франка) носять вулиці у Києві, Вінниці, Дніпропетровську, Івано-Франківську, Сімферополі, Керчі, Луцьку, Львові, Миколаєві, Одесі, Сумах, Черкасах, Чернівцях, Хмельницькому, Пермі та Луганську, Кіровограді.

А в Росії імя письменника носять вулиці в Москві, Липецьку, Пермі, Тулі, Уфі, Чебоксарах і Іркутськ.

Ім’я письменника носить вулиця в Монреалі.

Його ім’я носить обласний український музично-драматичний театр, освітні заклади та інші установи краю.

Франко вважав себе пекарем, який випікає хліб для щоденною вжитку. Та творчий доробок І. Франка став для нас духовною програмою і скарбом неоціненним, який не вичерпається ніколи.

↓ Показати більше біографії
Іван Франко

Цитати, афоризми, вислови автора

Loading...